Soczewki kontaktowe w okresie wakacyjnym — dobór i pielęgnacja soczewek

Doskonałym rozwiązaniem dla osób, które wybierają się na wakacje, są soczewki kontaktowe. Należy jednak wybrać ich odpowiedni wariant. Aby czuć się z nimi komfortowo w trakcie urlopu, warto wiedzieć także, jak wygląda prawidłowa pielęgnacja. Wielu osobom przydadzą się również informacje dotyczące używania soczewek kontaktowych w samolocie. Koniecznie zapoznaj się z naszymi wskazówkami!

Jakie soczewki wybrać na wakacje?

Dzięki soczewkom kontaktowym możesz bez obaw uprawiać sporty (także wodne) i równomiernie opalić swoją twarz, nie zostawiając śladu okularów korekcyjnych. Jakie masz możliwości w trakcie doboru idealnych soczewek kontaktowych na wakacje? Są to:

 • soczewki jednodniowe,
 • soczewki tygodniowe,
 • soczewki miesięczne.

Pierwszy wariant soczewek jest zdecydowanie najlepszym wyborem. Każdego dnia zakłada się na oczy nową parę. Gwarantuje to maksimum higieny i brak jakichkolwiek problemów z pielęgnacją. Soczewki tygodniowe także sprawdzą się w wakacje. W tym jednak przypadku konieczne jest zabieranie ze sobą pojemnika oraz płynu na soczewki. Na lato najbardziej polecamy Ci w tym przypadku soczewki tygodniowe hydrożelowe. Zapobiegają one bowiem wysuszeniu narządu wzroku. 

Soczewki miesięczne są najmniej komfortowym wyborem. W tym przypadku najbardziej istotna dla zachowania higieny jest regularna pielęgnacja soczewek. W trakcie nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne lub po intensywnej aktywności fizycznej może bowiem zmniejszyć się komfort użytkowania produktu. Z odpowiednią pielęgnacją śmiało jednak można sięgnąć także po tę opcję i podobnie jak w przypadku soczewek kontaktowych tygodniowych polecamy to rozwiązanie.

Jak powinna wyglądać pielęgnacja soczewek?

Jeżeli użytkujesz soczewki kontaktowe, powinieneś zadbać o ich regularne i terminowe zdejmowanie z oczu oraz czyszczenie płynem pielęgnacyjnym. To bardzo ważne dla zachowania zdrowia Twoich oczu. Na soczewkach gromadzą się bowiem osady białkowe i tłuszczowe, które mogą okazać się pożywką dla bakterii. Tym bardziej w trakcie urlopu ważne jest zachowanie maksymalnego poziomu higieny. W związku z tym pamiętaj o następujących działaniach:

 • przygotowanie soczewek do czyszczenia,
 • czyszczenie soczewek,
 • przechowywanie soczewek.
Przeczytaj również:   Oświetlenie nad zlewozmywakiem w kuchni - praktyczne i dekoracyjne aspekty

Koniecznie więc przed rozpoczęciem pielęgnacji umyj ręce i wytrzyj je do sucha. Wypłucz także płynem wielofunkcyjnym pojemnik na soczewki kontaktowe. Następnie zdejmij wybraną soczewkę z oka.

Pamiętaj o tym, aby czyścić soczewki kontaktowe bezpośrednio po ich zdjęciu. Połóż zatem pojedynczą soczewkę na czystej i suchej dłoni i zaaplikuj kilka kropli płynu pielęgnacyjnego. Małym palcem drugiej ręki natomiast pocieraj powierzchnię soczewki po dziesięć sekund z każdej strony. Na samym końcu dokładnie ją spłucz. 

W kwestii przechowywania soczewek kontaktowych musisz pamiętać o tym, aby napełnić obie komory pojemnika płynem pielęgnacyjnym. Zwróć także uwagę na to, aby zdjęta soczewka kontaktowa była całkowicie zanurzona. Po ulokowaniu w ten sposób obu soczewek zamknij pojemnik.

Soczewki kontaktowe a lot samolotem

Lot samolotem w soczewkach kontaktowych jest jak najbardziej możliwy. Zwłaszcza wtedy, gdy nie trwa on zbyt długo, czyli maksymalnie kilka godzin. Musisz jednak pamiętać o tym, że jeśli planujesz drzemkę, powinieneś zabrać ze sobą także okulary. W takim przypadku przed drzemką ściągnij soczewki kontaktowe, a po przebudzeniu się nałóż nową parę. Ewentualnie możesz również przepłukać soczewki kontaktowe, które miałeś na oczach. Dotyczy to jednak wyłącznie soczewek tygodniowych oraz miesięcznych.

Biorąc do samolotu soczewki kontaktowe, bagaż podręczny powinien zawierać między innymi:

 • płyn antyseptyczny,
 • krople nawilżające,
 • płyn do soczewek.

Ten pierwszy jest niezbędny do dezynfekcji rąk oraz usunięcia z nich bakterii. Dzięki temu zapobiegniesz infekcji oczu. Krople nawilżające sprawiają, że Twoje oczy nie zostaną wysuszone. O to natomiast nie jest trudno w warunkach panujących w samolocie. Pamiętaj także o tym, że do lotu samolotem zdecydowanie bardziej polecamy soczewki jednodniowe. Jeżeli jednak wybierzesz tygodniowe lub miesięczne, przyda Ci się także płyn do soczewek. 

Jeśli jesteś zainteresowany zakupem najlepszych soczewek na wakacje, wybierz odpowiedni salon optyczny. Godny polecenia jest Optyk Mikulscy. Eksperci zatrudnieni w tym miejscu służą fachowym doradztwem w trzech lokalizacjach:

 • Warszawa,
 • Piaseczno,
 • Ożarów Mazowiecki.
Przeczytaj również:   Na jakiej ręce nosi się bransoletkę damską? Podpowiadamy na której ręce nosić bransoletkę

Życzymy powodzenia w trakcie podejmowania decyzji zakupowej i udanej podróży.

Kliknij i oceń artykuł!
[Total: Average: ]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

ogólne

Łóżka hotelowe dla klientów

Czytaj dalej!
ogólne

Zdobądź więcej miejsca dzięki bagażnikom dachowym

Czytaj dalej!
ogólne

Zwiedzanie Gdańska samochodem

Czytaj dalej!
ogólne

Czemu ma służyć stabilizacja gruntu?

Czytaj dalej!
ogólne

Jaki hosting wybrać do poczty internetowej?

Czytaj dalej!
ogólne

System mesh – co to jest i jak działa?

Czytaj dalej!
ogólne

Zamienniki tuszy – ekonomiczna alternatywa dla Twojej drukarki

Czytaj dalej!
ogólne

Ernest Khalimov – czy istnieje? Gigachad kto to? Wiek, wzrost, waga, Wikipedia

Czytaj dalej!
ogólne

Używane maszyny stolarskie – jak sprawdzić je przed zakupem?

Czytaj dalej!
ogólne

Fotele tapicerowane do jadalni? Tak, ale pod pewnymi warunkami

Czytaj dalej!