Czy ziemniaki to warzywo czy owoc?

Czy ziemniak to warzywo

Czy ziemniak to owoc?

Ludzie często są zdezorientowani co do ziemniaków (w tym ziemniaków woskowych) i tego, jak zostały sklasyfikowane jako warzywa. Ziemniaki są warzywami korzeniowymi i tak, zawsze były klasyfikowane taksonomicznie jako warzywa.

Zamieszanie wynika z faktu, że dietetycy i żywieniowcy często mówią, że ludzie nie mogą klasyfikować ziemniaków jako warzywa podczas projektowania swoich posiłków. Oznaczałoby to, że ludzie mogą jeść dużą ilość skrobiowych ziemniaków i uzyskać dobre wyniki.

Tak nie jest w przypadku ziemniaków, ponieważ mają one nieco inny skład niż inne warzywa, takie jak sałata czy rośliny strączkowe. Dziś przyjrzymy się bliżej ziemniakom i temu, jak wypadają w świecie warzyw. Czy ziemniak to owoc czy warzywo?

Czym ziemniaki różnią się od innych warzyw? Czy ziemniak jest owocem czy warzywem?

Ziemniaki są warzywami, ponieważ należą do rodziny psiankowatych. Rodzina Solanaceae charakteryzuje się pnączami, ziołami, drzewami, epifitami i innymi. Niektórzy członkowie Solanaceae są niezbędni dla ludzkiego rolnictwa, jak pomidory i ziemniaki. Pomimo posiadania liści, które są często trujące dla ssaków, członkowie rodziny Solanaceae mogą być całkiem użyteczni. Należą do nich papryka, papryka chili, pomidory, bakłażany i oczywiście pomidory. Na świecie istnieje około 2700 roślin z rodziny Solanaceae. Zazwyczaj są one nazywane „roślinami nocnymi”.

Dlaczego ziemniak nie jest owocem? Czy ziemniak jest owocem?

Ziemniaki nie są owocami, ponieważ należą do rodziny, która składa się głównie z warzyw. Ziemniaki są przykładem roślin korzeniowych lub warzyw korzeniowych z bulwami o wysokiej zawartości skrobi. Ziemniaki stały się powszechne, ponieważ są łatwym źródłem węglowodanów i mogą służyć jako podstawowe pożywienie w prawie każdym kraju, w którym rosną. Ziemniaki są najwygodniejszym rodzajem warzywa, zwłaszcza dla przemysłu fast-food, a wiele ukochanych domowych przepisów również wzywa do tego klasycznego warzywa. I tak, choć z pewnego punktu widzenia mogą wyglądać jak owoc, ziemniaki są warzywami.

Przeczytaj również:   Oświetlenie nad zlewozmywakiem w kuchni - praktyczne i dekoracyjne aspekty

Co jest uważane za owoc lub warzywo?

Podobnie jak w przypadku pytania o to, czy ziemniak jest owocem czy warzywem, ludzie mogą być zdezorientowani tym, co jest klasyfikowane w pierwszej kolejności.

Z botanicznego punktu widzenia możemy określić, czy dana roślina jest warzywem czy owocem, w zależności od tego, jak rośnie i z jakiej części rośliny pochodzi. Owoce zazwyczaj powstają z kwiatów rośliny. Kwiaty ostatecznie tworzą owoce. Owocująca roślina może mieć jadalne części, które mogą być zbierane i nazywane warzywami. Istnieją dwie sprzeczne perspektywy, które nieco utrudniają rozmowę.

Formalne, naukowe klasyfikacje nie zawsze sprawdzają się w kuchni. Na przykład, pomidor jest technicznie rzecz biorąc owocem, ale nie jest zazwyczaj spożywany. Nie widzisz ludzi, którzy biorą duże pomidory i jedzą je tak jak pomarańcze. Jednak taksonomicznie pomidory są owocami, a nie warzywami. Z kulinarnego punktu widzenia pomidory to doskonałe warzywa.

Są bogate, aromatyczne i mogą być przetwarzane na wiele sposobów. Co ciekawe, nawet Sąd Najwyższy USA orzekł, że pomidory w handlu powinny być klasyfikowane jako warzywa, a nie owoce. Decyzja ta została wydana w 1893 roku.

Jednak z botanicznego punktu widzenia musimy przyznać, że pomidory są owocami na podstawie tego, jak rosną. To samo dotyczy ziemniaków – są one uznawane za warzywa w handlu i botanicznie. Jednak ziemniaki napotykają na problemy przy klasyfikowaniu ich do zdrowej diety.

Jeśli dietetycy zgadzają się, że ziemniaki należą do rodziny zdrowych warzyw, to możliwe, że ludzie odniosą błędne wrażenie i będą spożywać ich znacznie więcej niż powinni. Dlatego właśnie ziemniaki są zawsze grupowane z ziarnami i innymi pokarmami skrobiowymi ze względu na podstawowy składnik odżywczy, który wnoszą do posiłku – węglowodany.

Jakie są podstawowe różnice między owocami a warzywami?

Jeśli przyjrzymy się anatomii owoców i warzyw, stanie się jasne, że owoce muszą mieć przynajmniej niektóre z istotnych cech owoców, takich jak nasiona. Z drugiej strony, warzywa odnoszą się do obszarów roślinnych, takich jak liście, łodygi i korzenie. Skup się na części rośliny, którą obserwujesz, a łatwo będzie określić, która jest która.

Przeczytaj również:   Jak dobrać okap kuchenny do stylu kuchni?

Jest tyle kulturowego zamieszania między klasyfikacjami kulinarnymi a botanicznymi, że są inne „ofiary”, nie tylko pomidor czy ziemniak.

Następujące rośliny są uważane za warzywa. Mimo to są one botanicznie owocami, ponieważ spełniają zasadniczy wymóg wyrastania z kwiatów i rodzenia nasion: cukinia, kabaczek zimowy, strąki grochu, awokado, dynia, ogórek, oliwki, papryka, oliwki i bakłażan. Może być trudno porównać te owoce z cytrusami i innymi słodkimi i cierpkimi owocami, które są komercyjnie sprzedawane jako owoce. Ale w oczach naukowców i matki natury strąk grochu jest takim samym owocem jak jabłko czy pomarańcza. Rzeczywiście, natura potrafi być czasem dziwna.

Natura jest pełna paradoksów, a jednym z nich jest to, że istnieją warzywa, które są naturalnie słodkie – jak słodkie ziemniaki. Słodkie ziemniaki są technicznie warzywami, ponieważ są częścią systemu korzeniowego rośliny. I nie są same – rzepa, buraki, brukiew i marchew są wszystkie słodkie i skrobiowe, a jednak są warzywami. Są również gotowane i przygotowywane jako warzywa, ale są podobne do owoców.

Czy owoce i warzywa oferują te same rodzaje składników odżywczych?

Ponieważ oba rodzaje produktów pochodzą z roślin, mają podobne wartości odżywcze. Zarówno warzywa, jak i owoce zawierają dużo błonnika pokarmowego. Niezbędne składniki odżywcze i korzystne związki są również częścią korzyści. Jeśli chcesz cofnąć proces starzenia się i kontrolować wagę, musisz jeść więcej owoców i warzyw. Zasadniczą różnicą jest jednak ilość cukru, jaką zawierają owoce. Warzywa zazwyczaj nie zawierają dużo naturalnych cukrów.

Kliknij i oceń artykuł!
[Total: 2 Average: 4.5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

ogólne

Jak dobrać okap kuchenny do stylu kuchni?

Czytaj dalej!
ogólne

Kim jest Addison Rae? Wiek, partner, wzrost

Czytaj dalej!
ogólne

Jaki smartwatch do 200 zł wybrać? Czy w tej cenie można kupić dobry zegarek?

Czytaj dalej!
ogólne

Wymiana szkła tylnej obudowy w iPhone — czy się opłaca?

Czytaj dalej!
ogólne

Jakie są zabezpieczenia przeciwpożarowe budynków?

Czytaj dalej!
ogólne

Wydawnictwo WSiP – dlaczego warto je wybrać?

Czytaj dalej!
ogólne

Gdzie używane są wagi paletowe?

Czytaj dalej!
ogólne

Internet mobilny z routerem WiFi i inne możliwości bycia online za granicą

Czytaj dalej!
ogólne

Soczewki kontaktowe w okresie wakacyjnym — dobór i pielęgnacja soczewek

Czytaj dalej!
ogólne

Oświetlenie nad zlewozmywakiem w kuchni – praktyczne i dekoracyjne aspekty

Czytaj dalej!