Kiedy siać owies na Wielkanoc?

kiedy siac owiec na wielkanoc

Owies jest tradycyjną ozdobą wielkanocną. Podobnie jak rzeżuchę wodną, wysiewa się go w okolicach świąt, aby zielone liście można było zjeść lub udekorować nimi stół. Kiedy kupić nasiona, by zdążyć na Wielkanoc?

Owies na Wielkanoc – dlaczego się go sieje?

Owies, obok rukiew wodna, to najpopularniejsza roślina zdobiąca wielkanocny stół. Co ma symbolizować to zboże? W chrześcijaństwie zwiastuje nadejście nowego życia i wiosny. Podobnie jest z innymi ozdobami i symbolami wielkanocnymi – jajkami, kurczakami i zającami.

Czym posiać owies wielkanocny?

Owies można wysiać jak rzeżuchę – na wacie lub ligninie – albo w doniczce. Jeśli zdecydujemy się na naczynie, należy wypełnić je ziemią wymieszaną z piaskiem w proporcji 1: 1. Glebę należy podlać, a na wierzchu wysypać nasiona. Nie powinny one na siebie nachodzić – ich warstwa musi być cienka, a pomiędzy nimi powinny być niewielkie odstępy. Całość powinna być regularnie nawilżana. Wysiany owies powinien znajdować się w najbardziej oświetlonym miejscu w domu.

Kiedy siać owies wielkanocny i ile czasu rośnie?

Owies potrzebuje około 2 tygodni, aby urosnąć. Pierwsza młoda trawa wyrasta po około 10 dniach. W zależności od tego, jak długo ma rosnąć na święta, trzeba go posiać wcześniej. Posadzony dwa tygodnie przed świętami będzie młody, świeży i średnio długi. I odwrotnie, jeśli zostanie wysiany 16-21 dni wcześniej, będzie wysoki.

Na katolickie święta wielkanocne w 2022 roku najlepiej wysiać owies między 28 marca a 3 kwietnia. Na święta prawosławne odpowiednio tydzień później, czyli między 4 a 10 kwietnia.

Jeśli chcemy posiać owies, ale zorientowaliśmy się za późno, jest na to sposób. Roślina ta rośnie nawet w temperaturze 2-3 stopni Celsjusza. Jeśli czasu jest mało, warto najpierw namoczyć nasiona przez 2-6 godzin. Po tym czasie należy je wysiać jak rzeżuchę wodną – na wacie – i umieścić w ciepłym, słonecznym miejscu. W ten sposób przyspieszymy wzrost rośliny.

Przeczytaj również:   Ile centymetrów rosną włosy na miesiąc?

Gdzie kupić nasiona owsa na Wielkanoc?

Nasiona owsa, czy to na Wielkanoc, czy poza okresem świątecznym, najlepiej kupować w sklepach ogrodniczych, w których można dostać inne nasiona do upraw. Nie znajdziemy tego produktu w kwiaciarniach. Dodatkowo można go nabyć w sklepach internetowych, które zajmują się dystrybucją owsa wielkanocnego. Cena jednej saszetki waha się od 1 zł do 5 zł.

Czy można jeść owies wielkanocny?

Gdy rośnie, owies, a raczej jego liście, kojarzą się z przysmakiem … dla kotów. Kto miał kota, ten wie, jak te futrzaki lubią jeść ten rodzaj trawy. Warto pamiętać, że jest ona równie bezpieczna i zdrowa dla ludzi. Z powodzeniem można ją dodawać do sałatek, potraw wielkanocnych, a nawet zrobić z niej sok. Nie ma potrzeby poddawania jej obróbce termicznej przed podaniem.

Jesteśmy portalem dla kobiet i tworzymy dla Was treści lifestylowe. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie. Chcesz pomóc? Dowiedz się, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Kliknij i oceń artykuł!
[Total: 1 Average: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

ogólne

Łóżka hotelowe dla klientów

Czytaj dalej!
ogólne

Zdobądź więcej miejsca dzięki bagażnikom dachowym

Czytaj dalej!
ogólne

Zwiedzanie Gdańska samochodem

Czytaj dalej!
ogólne

Czemu ma służyć stabilizacja gruntu?

Czytaj dalej!
ogólne

Jaki hosting wybrać do poczty internetowej?

Czytaj dalej!
ogólne

System mesh – co to jest i jak działa?

Czytaj dalej!
ogólne

Zamienniki tuszy – ekonomiczna alternatywa dla Twojej drukarki

Czytaj dalej!
ogólne

Ernest Khalimov – czy istnieje? Gigachad kto to? Wiek, wzrost, waga, Wikipedia

Czytaj dalej!
ogólne

Używane maszyny stolarskie – jak sprawdzić je przed zakupem?

Czytaj dalej!
ogólne

Fotele tapicerowane do jadalni? Tak, ale pod pewnymi warunkami

Czytaj dalej!