Kiedy siać owies na Wielkanoc?

kiedy siac owiec na wielkanoc

Owies jest tradycyjną ozdobą wielkanocną. Podobnie jak rzeżuchę wodną, wysiewa się go w okolicach świąt, aby zielone liście można było zjeść lub udekorować nimi stół. Kiedy kupić nasiona, by zdążyć na Wielkanoc?

Owies na Wielkanoc – dlaczego się go sieje?

Owies, obok rukiew wodna, to najpopularniejsza roślina zdobiąca wielkanocny stół. Co ma symbolizować to zboże? W chrześcijaństwie zwiastuje nadejście nowego życia i wiosny. Podobnie jest z innymi ozdobami i symbolami wielkanocnymi – jajkami, kurczakami i zającami.

Czym posiać owies wielkanocny?

Owies można wysiać jak rzeżuchę – na wacie lub ligninie – albo w doniczce. Jeśli zdecydujemy się na naczynie, należy wypełnić je ziemią wymieszaną z piaskiem w proporcji 1: 1. Glebę należy podlać, a na wierzchu wysypać nasiona. Nie powinny one na siebie nachodzić – ich warstwa musi być cienka, a pomiędzy nimi powinny być niewielkie odstępy. Całość powinna być regularnie nawilżana. Wysiany owies powinien znajdować się w najbardziej oświetlonym miejscu w domu.

Kiedy siać owies wielkanocny i ile czasu rośnie?

Owies potrzebuje około 2 tygodni, aby urosnąć. Pierwsza młoda trawa wyrasta po około 10 dniach. W zależności od tego, jak długo ma rosnąć na święta, trzeba go posiać wcześniej. Posadzony dwa tygodnie przed świętami będzie młody, świeży i średnio długi. I odwrotnie, jeśli zostanie wysiany 16-21 dni wcześniej, będzie wysoki.

Na katolickie święta wielkanocne w 2022 roku najlepiej wysiać owies między 28 marca a 3 kwietnia. Na święta prawosławne odpowiednio tydzień później, czyli między 4 a 10 kwietnia.

Jeśli chcemy posiać owies, ale zorientowaliśmy się za późno, jest na to sposób. Roślina ta rośnie nawet w temperaturze 2-3 stopni Celsjusza. Jeśli czasu jest mało, warto najpierw namoczyć nasiona przez 2-6 godzin. Po tym czasie należy je wysiać jak rzeżuchę wodną – na wacie – i umieścić w ciepłym, słonecznym miejscu. W ten sposób przyspieszymy wzrost rośliny.

Przeczytaj również:   Jaki prezent na wieczór kawalerski dla kolegi?

Gdzie kupić nasiona owsa na Wielkanoc?

Nasiona owsa, czy to na Wielkanoc, czy poza okresem świątecznym, najlepiej kupować w sklepach ogrodniczych, w których można dostać inne nasiona do upraw. Nie znajdziemy tego produktu w kwiaciarniach. Dodatkowo można go nabyć w sklepach internetowych, które zajmują się dystrybucją owsa wielkanocnego. Cena jednej saszetki waha się od 1 zł do 5 zł.

Czy można jeść owies wielkanocny?

Gdy rośnie, owies, a raczej jego liście, kojarzą się z przysmakiem … dla kotów. Kto miał kota, ten wie, jak te futrzaki lubią jeść ten rodzaj trawy. Warto pamiętać, że jest ona równie bezpieczna i zdrowa dla ludzi. Z powodzeniem można ją dodawać do sałatek, potraw wielkanocnych, a nawet zrobić z niej sok. Nie ma potrzeby poddawania jej obróbce termicznej przed podaniem.

Jesteśmy portalem dla kobiet i tworzymy dla Was treści lifestylowe. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie. Chcesz pomóc? Dowiedz się, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Kliknij i oceń artykuł!
[Total: 1 Average: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Error
ogólne

Rozwiązanie problemu: „Nie znaleziono aplikacji do otwarcia adresu url ”

Czytaj dalej
jak usunac tiktoka
ogólne

Jak usunąć film z TikToka?

Czytaj dalej
jak zminimalizowac gre
ogólne

Jak zminimalizować grę?

Czytaj dalej
Jak zorganizować wieczór panieński
ogólne

Jak zorganizować wieczór panieński? 

Czytaj dalej
Brandi passante
ogólne

Kim jest Brandi Passante? Dlaczego odeszła z „Storage Wars”?

Czytaj dalej
ogólne

Kim jest Barbara Tomkowiak?

Czytaj dalej
ogólne

Kim jest Dominik Strzelec?

Czytaj dalej
ogólne

Kim jest Adrian Łabanowski?

Czytaj dalej
jak mezczyzna ukrywa zainteresowanie
ogólne

TOP 7 – Jak mężczyzna ukrywa zakochanie?

Czytaj dalej
Robert Królczyk
ogólne

Kim jest Robert Korólczyk [pierwsza żona, dzieci, rozwód]

Czytaj dalej
Ile się idzie z Kasprowego Wierchu na Giewont
ogólne

Ile się idzie z Kasprowego Wierchu na Giewont?

Czytaj dalej
wyparzanie-sloikow-w-piekarniku
ogólne

Wyparzanie słoików w piekarników – poradnik!

Czytaj dalej