Poliamid co to jest za materiał? Poznaj rodzaje poliamidu i sposób wytłaczania!

Poliamid

Materiał poliamid – co to jest i właściwości poliamidu

Poliamid to materiał syntetyczny, opatentowany w latach 30. XX wieku przez słynną amerykańską firmę Du Pont. Znany jest również pod nazwą Nylon.

Produkowany w postaci długich, cienkich włókien, poliamid ma elastyczną strukturę i po raz pierwszy z dużym powodzeniem został wykorzystany do produkcji damskich pończoch. Szybko zastąpiły one wcześniejsze pończochy jedwabne (drogie i mniej elastyczne).

Poliamid jest obecnie wykorzystywany do produkcji szerokiej gamy artykułów noszonych przy skórze: pończoch, rajstop, strojów kąpielowych, bielizny i wysokiej jakości odzieży sportowej, gdzie komfort i wydajność mają kluczowe znaczenie.

Te zastosowania stały się możliwe dzięki wynalezieniu innego włókna syntetycznego: elastanu. Lepiej znany dziś jako Lycra, również opatentowany przez firmę Du Pont.

Poliamid i Elastan – zwycięska kombinacja rodzaju poliamidu

Elastan jest wysoce elastycznym włóknem, które w połączeniu z poliamidem daje unikalny rodzaj przędzy, która jest niezwykle mocna, trwała i elastyczna, o doskonałej odporności na ścieranie i wspaniałych kolorach. Jest również odporna na pleśń i grzyby oraz niepalna.

Tkaniny wykonane z tego typu przędzy doskonale nadają się na wytrzymałe, wygodne ubrania w wielu dziedzinach, w tym w sektorze zdrowotnym (skarpety kompresyjne, bandaże elastyczne, pieluchy itp.), bieliźnie i odzieży sportowej (lekkoatletyka, gimnastyka i inne sporty, legginsy, stroje kąpielowe, rękawice, odzież żeglarska itp.)

W ostatnich czasach widzieliśmy, jak na wyniki pływaków może wpływać to, co noszą. Na przykład uważa się, że szwy spowalniają sportowców, stąd trend na obcisłą odzież sportową. Stało się to możliwe tylko dzięki tym włóknom.

Kolekcja WAVE wykorzystuje tę technologię opracowaną dla odzieży sportowej i używa jej do stworzenia gamy ultra wygodnych ubrań dla mężczyzn i kobiet.

Mikrowłókna poliamidowe

Tkaniny użyte w kolekcji WAVE wykonane są z mikrowłókien poliamidowych i elastanowych.

Mikrowłókna to włókna hi-tech. Są niezwykle lekkie i szczególnie cienkie (zaledwie jedna trzecia średnicy wełny i połowa jedwabiu). Występują w różnych przekrojach (niekoniecznie okrągłych), dzięki czemu oferują wysoką wydajność, doskonałe odbicie światła i tak fantastyczne efekty kolorystyczne.

Przeczytaj również:   Jakie są zabezpieczenia przeciwpożarowe budynków?

Tkaniny z mikrofibry utrzymują suchość i gwarantują całkowity komfort. Dzięki wysokiej porowatości są to tkaniny oddychające, odprowadzające wilgoć, które zapobiegają skraplaniu się potu.

Nie wszystkie tkaniny poliamidowe są takie same! WAVE Futura wybiera tylko najlepszych producentów, tych którzy gwarantują użycie włókien hi-tech i którzy wykorzystują najnowocześniejsze technologie do produkcji swoich tkanin.

Zalety wyboru odzieży wykonanej z mikrowłókien poliamidowych i elastanowych

  • Łatwa pielęgnacja, szybkie pranie i suszenie
  • Nieplamiące
  • Non iron. Nie trzeba się martwić, jak je złożyć: nigdy się nie gniotą.
  • Doskonała wygoda noszenia, ponieważ ubranie podąża za każdym Twoim ruchem.
  • Ultralekka i oddychająca odzież.
  • Wysoka ochrona przed promieniowaniem UV.
  • Miękkie w dotyku i dopasowujące się do sylwetki.

Dlaczego „Made in Italy” jest lepsze

Ponieważ nie wszystkie włókna syntetyczne są takie same, kolory używane do ich barwienia również się różnią, procesy tkania nie są takie same i różne środki chemiczne są używane, aby nadać im specjalne właściwości.

Produkty tekstylne opatrzone etykietą Made in Italy są wynikiem zaawansowanej technologii, natomiast certyfikacja jakości wymaga ścisłej kontroli na każdym etapie procesu.

WAVE Futura pozyskuje swoje tkaniny od włoskich producentów, którzy mogą zagwarantować certyfikację produktu i środowiska:

Certyfikat środowiskowy EPD: Environmental Product Declaration, międzynarodowo uznany system oceny wpływu produktu lub systemu na środowisko (zużycie energii, emisja CO2, zakwaszenie, eutrofizacja wody itp.)

Certyfikacja klimatyczna: ocena cyklu życia (LCA)

Certyfikacja ISO 14000: certyfikacja Systemu Zarządzania Środowiskowego przedsiębiorstwa, zapewniająca zgodność jego procedur z normami środowiskowymi ISO.

Certyfikacja OEKO-TEX: system poświadczający, że tkaniny nie zawierają możliwych substancji szkodliwych dla człowieka. Specyficzny dla przemysłu tekstylnego i odzieżowego, mający na celu ochronę konsumenta.

Zgodność z REACH: rozporządzenie Unii Europejskiej dotyczące rejestracji, oceny, autoryzacji i ograniczenia niebezpiecznych lub toksycznych substancji chemicznych.

Przeczytaj również:   Czym jest wirtualne biuro? Poznaj zalety wirtualnego adresu!

Czy poliamid jest uważany za szkodliwy?

Stosowany od wielu lat i wykorzystywany do produkcji powszechnych wyrobów mających kontakt ze skórą (takich jak pończochy i rajstopy), nie ma dowodów na szkodliwość tego włókna.

Najnowsze formy poliamidu są wynikiem dużych ulepszeń w procesach produkcyjnych, obecnie w pełni zgodnych z normami.

Czy poliamid powoduje reakcję alergiczną?

Niektóre włókna tekstylne, w tym niektóre włókna naturalne, takie jak wełna, mogą w niektórych (rzadkich) przypadkach powodować podrażnienia w wyniku kontaktu ze skórą.

Z reguły włókna syntetyczne nie powodują reakcji alergicznej ani podrażnienia skóry. Mogą to jednak robić barwniki i substancje chemiczne lub metalowe stosowane do wykończenia.

Stąd decyzja o preferowaniu jednych marek, a nie innych, nawet jeśli wychodzi to drożej.

Jak widzieliśmy, stosowanie certyfikowanych tkanin oznacza, że półprodukty i produkty końcowe zostały poddane rygorystycznym testom laboratoryjnym, sprawdzającym obecność lub uwalnianie szkodliwych substancji (np. pestycydów, metali ciężkich, formaldehydu, amin aromatycznych, barwników alergizujących). Wymagania i limity są stale aktualizowane, aby odzwierciedlić najnowszą wiedzę medyczną i naukową.

Czy tkanina poliamidowa jest najlepsza na lato czy na zimę?

Istnieje wiele rodzajów włókien poliamidowych, dzięki zastosowaniu różnych procesów chemicznych. Na przykład Kevlar – stosowany w spodniach i kurtkach narciarskich – jest poliamidem.

Czy poliamid się kurczy?

Nie, nigdy. Jeśli zostanie zmieszany z elastanem, szybko odzyskuje swój kształt.

Rzeczywiście, odzież z poliamidu dobrze zachowuje swój kształt nawet po wielu praniach.

Kolejną ważną cechą jest trwałość kolorów: odzież nie blaknie na słońcu ani w pralce.

Kliknij i oceń artykuł!
[Total: 1 Average: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

ogólne

Jak dobrać okap kuchenny do stylu kuchni?

Czytaj dalej!
ogólne

Kim jest Addison Rae? Wiek, partner, wzrost

Czytaj dalej!
ogólne

Jaki smartwatch do 200 zł wybrać? Czy w tej cenie można kupić dobry zegarek?

Czytaj dalej!
ogólne

Wymiana szkła tylnej obudowy w iPhone — czy się opłaca?

Czytaj dalej!
ogólne

Jakie są zabezpieczenia przeciwpożarowe budynków?

Czytaj dalej!
ogólne

Wydawnictwo WSiP – dlaczego warto je wybrać?

Czytaj dalej!
ogólne

Gdzie używane są wagi paletowe?

Czytaj dalej!
ogólne

Internet mobilny z routerem WiFi i inne możliwości bycia online za granicą

Czytaj dalej!
ogólne

Soczewki kontaktowe w okresie wakacyjnym — dobór i pielęgnacja soczewek

Czytaj dalej!
ogólne

Oświetlenie nad zlewozmywakiem w kuchni – praktyczne i dekoracyjne aspekty

Czytaj dalej!