Gdzie rosną awokado?

gdzie rosnie awokado

Drzewo awokado zaczęto uprawiać w Meksyku i Ameryce Środkowej. Jedna z pierwszych wzmianek o tej roślinie pochodzi z pism Azteków, którzy opisywali jej kremowo-zielony miąższ i bogaty, maślany smak. Pestki awokado zostały nawet odkryte zakopane głęboko w azteckich miastach wraz z innymi artefaktami.

Preferowany klimat dla awokado

Awokado może rosnąć tylko w ciepłych i podwilgotnych klimatach, głównie tropikalnych i śródziemnomorskich, które pozostają ciepłe przez cały rok. Jako roślina tropikalna, drzewo awokado nie znosi wzrostu w temperaturze poniżej 50 stopni Fahrenheita, chociaż dojrzałe drzewa mogą tolerować przez krótki okres czasu temperaturę nawet 30 stopni Fahrenheita. Jeśli chodzi o wilgotność, drzewa wolą klimat z procentem około 60 do 80%. Chociaż mogą rosnąć w suchszym klimacie, około 40% wilgotności, problemy mogą pojawić się z owocami lub drzewem. Ogólnie rzecz biorąc, drzewa awokado potrzebują dużo wilgoci i składników odżywczych z gleby.

Strefa uprawy awokado

Ze względu na specyficzne wymagania dotyczące uprawy drzew awokado, nie znajdziesz ich w większości Stanów Zjednoczonych. Rosną one tylko w strefach odporności roślin 8 do 11 Departamentu Rolnictwa USA, ale nie rozwijają się w nich. Jedyne stany, które zapewniają strefę uprawy awokado i w których awokado jest uprawiane, to Floryda, Kalifornia i Hawaje. Te trzy stany uprawiają ponad 200 odmian rośliny, a ponad połowa awokado sprzedawanych w amerykańskich supermarketach pochodzi z 50. stanu.

Samodzielna uprawa owocu awokado w domu

Jeśli chcesz spróbować swoich sił w uprawie własnych drzewek awokado, przygotuj się na dużo pracy i potencjalną porażkę ze względu na specyficzne wymagania dotyczące temperatury i wilgotności. Drzewa wymagają regularnego podlewania, aby roślina mogła rosnąć w siłę i wydawać owoce. Jeśli roślina nie otrzymuje wystarczającej ilości wody lub mieszkasz w obszarze podatnym na susze, drzewa nie będą rosły. Na szczęście nie wymagają one zbyt częstego przycinania. Należy obcinać tylko martwe lub obumierające gałęzie, najlepiej przy użyciu wysokiej jakości sekatorów, które można znaleźć w każdym sklepie z narzędziami.

Przeczytaj również:   Kim jest Robert Korólczyk [pierwsza żona, dzieci, rozwód]

Jeśli mieszkasz w mniej niż idealnym klimacie, nadal możesz uprawiać drzewa awokado, ale nie będą one na podwórku przez większość roku. Uprawiaj je w pojemnikach w ciepłych solariach i szklarniach, gdzie zimą temperatura utrzymuje się powyżej 55 stopni Fahrenheita, a latem między 75 a 85 stopni Fahrenheita. Następnie można przenieść drzewo (bardzo ostrożnie) do letniego ogrodu, a po nadejściu jesieni przenieść je z powrotem do domu.

Regiony świata, w których rosną drzewo awokado

Stany Zjednoczone nie uprawiają nigdzie w pobliżu światowej podaży awokado. Kraje takie jak Dominikana, Australia, a zwłaszcza Meksyk zapewniają światu dostawy awokado, i nie bez powodu. Komercyjne hodowle awokado w Meksyku zajmują 400 000 akrów w całym kraju. Inne kraje również mają udział w produkcji awokado, ale w mniejszym stopniu, takie jak Peru, Kolumbia i Indonezja.

Co zaskakujące, Australia ma duży przemysł awokado, z 70 odmianami uprawianymi w całym kraju. Roślina została po raz pierwszy wprowadzona na kontynent w połowie XIX wieku, gdzie nasiona zostały zasadzone w ogrodach królewskich, a gorący i wilgotny klimat stworzył idealne warunki do wzrostu. Dopiero w 2010 roku, 150 lat później, Australia zaczęła eksportować swoje dostawy awokado do innych krajów. Na rok 2019/2020 Australia eksportuje ponad 4,5% wszystkich awokado uprawianych w kraju.

Wreszcie, drzewa awokado rosną najzdrowiej na znaku 0 stopni szerokości geograficznej (całkiem sporo na równiku).

Kliknij i oceń artykuł!
[Total: 1 Average: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Error
ogólne

Rozwiązanie problemu: „Nie znaleziono aplikacji do otwarcia adresu url ”

Czytaj dalej
jak usunac tiktoka
ogólne

Jak usunąć film z TikToka?

Czytaj dalej
jak zminimalizowac gre
ogólne

Jak zminimalizować grę?

Czytaj dalej
Jak zorganizować wieczór panieński
ogólne

Jak zorganizować wieczór panieński? 

Czytaj dalej
Brandi passante
ogólne

Kim jest Brandi Passante? Dlaczego odeszła z „Storage Wars”?

Czytaj dalej
ogólne

Kim jest Barbara Tomkowiak?

Czytaj dalej
ogólne

Kim jest Dominik Strzelec?

Czytaj dalej
ogólne

Kim jest Adrian Łabanowski?

Czytaj dalej
jak mezczyzna ukrywa zainteresowanie
ogólne

TOP 7 – Jak mężczyzna ukrywa zakochanie?

Czytaj dalej
Robert Królczyk
ogólne

Kim jest Robert Korólczyk [pierwsza żona, dzieci, rozwód]

Czytaj dalej
Ile się idzie z Kasprowego Wierchu na Giewont
ogólne

Ile się idzie z Kasprowego Wierchu na Giewont?

Czytaj dalej
kiedy siac owiec na wielkanoc
ogólne

Kiedy siać owies na Wielkanoc?

Czytaj dalej