Video 1444 – co to jest?

Video 1444

Wideo 1444, lub po prostu „1444”, odnosi się do samobójczego wideo rosyjskiego użytkownika VK o imieniu Gleb Korablyov, poznaj jego pochodzenie, jak rozprzestrzenił się online na Twitterze

Obecnie usunięty kanał YouTube „GORE” po raz pierwszy ponownie załadował wideo zatytułowane „1444”, wywołując wirusowe rozprzestrzenianie się w sieci.

O czym jest video 1444, pochodzenie, rozprzestrzenianie się online, rozprzestrzenianie się na TikTok i Twitterze oraz skoki zainteresowania wyszukiwaniem

Filmik stał się również bardzo popularny wśród hiszpańskojęzycznych użytkowników za to, że podobno jest przeklęty.

Pochodzenie

„Wideo 1444” powstało 17 października 2019 roku, po tym jak rosyjski użytkownik VK Gleb Korablyov rozpoczął transmisję na żywo na VK. Podczas transmisji na żywo, Korablyov można zobaczyć, jak wyciąga półautomatyczny karabin Saiga, który wskazał na własną głowę.

Następnie, pozornie powiedział osobie, aby poczekać przed poinformowaniem rodziców o swoim samobójstwie i przystąpił do strzelania sobie w głowę. Korablyov nawiązał do rosyjskiego meme związanego z samobójstwem, mówiąc „Nya, poka!” („Nyan, bye!”) przed zabiciem się.

Dokładne słowa Korablyova brzmiały:

Nikita, jeśli zbyt szybko powiesz rodzicom [o tym], to dopadnę cię zza grobu. Wiem, że masz ich numer telefonu. Zresztą… Jak to się mówi? Nyan, pa!

Rozpowszechnienie „Video 1444” w sieci

Jeszcze tego samego dnia Plokhie Novosti 18+ („Bad News 18+”) kanał Telegramu i grupa VK zamieściły to wideo. Tego samego dnia w ślad za nim poszły inne rosyjskie kanały Telegramu.

Na filmie, w okolicach trzeciej minuty, facet krzyczy „Nyan, bye!”, po czym przystawia mu do głowy karabin Saiga i rozwala mózg. Policji udało się przybyć dopiero około dwóch i pół godziny później.

Pierwszy repost wideo, zamieszczony przez GORE’a zatytułowany „1444”, zyskał ponad 151 000 wyświetleń w ciągu zaledwie trzech dni. Moderatorzy YouTube szybko jednak zdjęli filmik.

Przeczytaj również:   Jak zrobić Grindstone w Minecraft?

Później, 20 października 2019 roku, wideo dalej uzyskało większy zasięg poprzez dyskusje w mediach społecznościowych. Hiszpańskojęzyczni internauci uznali, że wideo jest przeklęte przez oryginalnego uploader’a w głębokiej sieci podobnej do „Momo”.

Według plotek, widzowie mogli usunąć klątwę tylko poprzez skomentowanie daty na wideo. Kilku użytkowników zamieściło ostrzeżenia przed oglądaniem wideo online. Użytkownicy Twittera, tacy jak @irkepoc, zyskali ponad 13 700 retweetów i 10 900 polubień w ciągu zaledwie dwóch dni za posty ostrzegające o filmie.

Użytkownicy 4chana zauważyli również wzrost liczby filmów zatytułowanych w podobny sposób (np. „1555” i „1443”), które zawierały niejasne klipy, pokazujące pornografię dziecięcą i inne wrażliwe treści. Anonimowy użytkownik 4chan przetłumaczył post z 2ch, twierdząc, że Korablyov popełnił samobójstwo po kłótni ze swoją dziewczyną.

20 października 2019 roku ReignBot, kanał YouTube skupiający się na śledztwach internetowych zrobił raport na temat tego wideo. W raporcie stwierdzono o statusie wideo jako „przeklętego”. Raport uzyskał ponad 280 000 wyświetleń do 4 listopada 2019 roku. Argentyński komentator YouTube i muzyk Magnus Mefisto również zdecydował się na relację tego samego dnia, a jego wideo zyskało ponad 8 milionów wyświetleń do 2 listopada 2019 roku.

Co najciekawsze, zjawisko wirusowe przystąpiło do zdobycia dużej popularności wśród hiszpańskojęzycznych użytkowników. Mnóstwo hiszpańskojęzycznych YouTuberów, wśród których znaleźli się popularni twórcy treści, tacy jak El Rincón de Giorgo i DrossRotzank, pokryło ten problem. W rzeczywistości DrossRotzank nawet posunął się do wyśmiewania i krytykowania YouTube za uderzenie kilku kanałów i zdejmowanie filmów, które informowały o filmie.

Rozprzestrzenianie się na TikTok

Wyszukiwania dla filmu doświadczyły gwałtownego skoku na początku grudnia 2019 roku, po tym, jak wideo stało się popularnym tematem postów Do not Google TikTok. Posty pozornie przynęciły użytkowników do wyszukiwania wideo 1444 online.

Przeczytaj również:   Wydarzenia Warszawa: Nadchodzące festiwale i wydarzenia kulturalne w stolicy

Co ciekawe, kilka niepowiązanych ze sobą filmów podobnie zatytułowanych jako 1444 również zaczęło trendować online. Film Vimeo, również zatytułowany „1444”, który został nakręcony w Bedford, zgromadził ponad 177 000 wyświetleń. Inny film o wycinaniu drzew na YouTube zgromadził ponad 377 700 wyświetleń.

Szczytowe zainteresowanie wyszukiwaniem

Wyszukiwania online zarówno dla „wideo 1444”, jak i „1444” początkowo osiągnęły szczyt w okolicach 19-20 października z powrotem w 2019 roku. Przed tym Google Trends poinformował, jak wyszukiwania dla „1444” doświadczyły niewielkiego wzrostu między styczniem 2010 r. a czerwcem 2012 r. Wzrost został odnotowany głównie w Hiszpanii podobno z powodu zapytań o niektóre oszustwa telefoniczne.

Były również pewne małe skoki w trzech okazjach z powrotem w listopadzie 2012, kwietniu 2014 i grudniu 2016. Skoki odpowiadają zapytań online o zwycięskich numerów brazylijskich loterii Mega-Sena, Lotomania i Lotofácil.

Ostatnio wyszukiwania „wideo 1444” i „1444” spiked w grudniu 2019 roku z powodu postów „Do Not Google” TikTok.

Kliknij i oceń artykuł!
[Total: 3 Average: 3.7]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Rozrywka

Wydarzenia Warszawa: Nadchodzące festiwale i wydarzenia kulturalne w stolicy

Czytaj dalej!
Jak zrobić kompostownik w Minecraft
Rozrywka

Jak zrobić kompostownik w Minecraft?

Czytaj dalej!
w Minecraft
Rozrywka

Jak zrobić Grindstone w Minecraft?

Czytaj dalej!
Gra the forest
Rozrywka

Kody do The Forest

Czytaj dalej!
striptizer w poznaniu
Rozrywka

Czy warto zorganizować wieczór panieński z udziałem striptizera w Poznaniu?

Czytaj dalej!
Jak zrobić patyki w Minecraft
Rozrywka

Jak zrobić patyki w Minecraft?

Czytaj dalej!
Jak znaleźć zakopany skarb w Minecrafcie
Rozrywka

Jak znaleźć zakopany skarb w Minecrafcie?

Czytaj dalej!
Jak zdobyć Infinity Enchantment w Minecraft
Rozrywka

Jak zdobyć Infinity Enchantment w Minecraft?

Czytaj dalej!
Jak zrobić węgiel drzewny w Minecraft
Rozrywka

Jak zrobić czerwony barwnik w Minecraft?

Czytaj dalej!
Jak zrobić węgiel drzewny w Minecraft
Rozrywka

Jak zrobić węgiel drzewny w Minecraft?

Czytaj dalej!
Jak założyć siodło na konia w Minecraft
Rozrywka

Jak założyć siodło na konia w Minecraft?

Czytaj dalej!