Złącza ciesielskie – co to jest i gdzie ma zastosowanie?

Znajomość sposobów zastosowania niektórych elementów budownictwa może mieć niebagatelny wpływ na to, jak będziesz radzić sobie z poszczególnymi pracami w domu. Dowiedz się, czym są złącza ciesielskie, zwane też blachami, i poznaj sposoby ich zastosowania – z pewnością wiele z nich uda Ci się kiedyś wykorzystać w praktyce!

Czym jest złącze ciesielskie?

To bardzo charakterystyczny element często wykorzystywany w pracy cieśli – na przykład przy wykonywaniu zbrojeń dachów, ale też wszelkich innych konstrukcji budowlanych z drewna. Blachy ciesielskie to niewielkie przedmioty z otworami przeznaczonymi na wkręty, służące do łączenia ze sobą wzdłużnie, prostopadle lub pod określonym kątem dwóch kawałków drewna. Mogą to być kątowniki lub łączniki płaskie. W zależności od tego, jaki konkretnie efekt chcesz uzyskać, jaki jest udźwig danego materiału lub gdzie chcesz umieścić złącza, masz do wyboru wiele różnych produktów, z których na pewno uda Ci się wybrać ten najlepszy.

W jakiej branży stosuje się złącza ciesielskie?

Warto wiedzieć, że choć ich nazwa jest dość jednoznaczna, można je wykorzystywać w wielu różnych czynnościach. Złącza ciesielskie najczęściej używane są przy stawianiu więźby dachowej – czyli konstrukcji z drewnianych bel, której zadaniem jest udźwignięcie poszycia. Blachy przydają się także wtedy, gdy potrzeba złączyć ze sobą dwa inne drewniane elementy, na przykład podczas budowy altanki czy wiaty, a także konstruowania rozmaitych mebli.

Ty również niejednokrotnie w swoim życiu możesz mieć okazję i potrzebę, aby je wykorzystać. Czasem bywają one przydatne, gdy chcesz samodzielnie wykonać pod wymiar półkę do kuchni albo budę dla psa lub karmnik dla ptaków. Wszędzie tam, gdzie trzeba coś ze sobą złączyć, a klej jest niewystarczająco silnym łącznikiem, można użyć tych charakterystycznych metalowych elementów.

Dlaczego tak ważne jest stosowanie złączy ciesielskich?

Nie wszystko da się ze sobą skleić lub zszyć – czasem trzeba sięgnąć po inne rozwiązania z branży budowlanej i po prostu zespolić to przy pomocy wkrętów. One same jednak nie zawsze wytrzymują udźwig. Dlatego też takie miejsca wzmacnia się, wykorzystując blachy ciesielskie, inaczej zwane złączami. Przyjmują one na siebie ciężar łączenia, zapobiegając wysunięciu się konstrukcji bądź złamaniu.

Jak wybrać odpowiednie złącza ciesielskie?

To pytanie z pewnością zadaje sobie niejeden konstruktor amator, stojąc w sklepie przed półką pełną rozmaitych złączy ciesielskich. Te blachy mają różne powierzchnie, kształty, liczbę dziurek – dostępne są nawet te z podłużnymi otworami, które pozwalają na regulację obiektu – czyli przesuwanie go względem ściany, gdy już zostaną w nim umocowane wkręty. Należy dopasować do konkretnej pracy nie tylko właściwy kształt, ale również liczbę otworów, szerokość, a także same łączniki. Tu już przydaje się odrobina technicznej wyobraźni i znajomość fizyki, która z pewnością nie sprawia większego problemu profesjonalnemu cieśli. Poznaj różne rodzaje takich blaszek i naucz się prawidłowo nimi operować dla uzyskania pożądanych efektów!

Kliknij i oceń artykuł!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.